تاریخچه شیرپوینت

مایکروسافت از حدود سال ۱۹۹۷ به راه حل هایی فکر می کرد که توسط آنها بتواند تیمهای کاری در سازمانها را به هم مرتبط نماید و جریان اطلاعاتی را بین افراد برقرار نماید. این تفکر منجر به ارائه محصولی به نام Microsoft Exchange Server شد که با هماهنگی با ابزار Microsoft Outlook این امکان را برای کاربران فراهم می نمود تا بتوانند از طریق پست الکترونیک با یکدیگر در ارتباط باشند. در سال ۱۹۹۸ مایکروسافت نسخه بعدی محصول Exchange Server را ارائه نمود که علاوه بر فراهم نمودن امکانات ارسال و دریافت پست الکترونیک امکان جابجایی اسناد و محتویات مبتنی بر وب را نیز فراهم می نمود. پس از آن در سال ۲۰۰۰ مایکروسافت تحولی اساسی در قابلیتهای محصولات خود ارائه نمود. ارائه نسخه جدید ویندوز (Windows 2000 Family) و در ادامه آن SQL Server 2000 و Exchange Server 2000 دنیای جدیدی را به روی کاربران گشود.

Exchange 2000 قابلیت استفاده از Chat را نیز ارائه داد و از این طریق روند سریع تری برای ارتباط کاربران با یکدیگر و همچنین انتفال اسناد و برگزاری جلسات شکل گرفت. پیشرفت برنامه نویسی تحت وب باعث شد تا شرکتها اقدام به ارائه محصولات خود در این محیط نمایند. در ماه می سال ۲۰۰۱ مایکروسافت اولین نسخه Sharepoint را با نام Sharepoint Team Services 1.0 وارد بازار نمود. یک ماه بعد یعنی در ماه ژوئن نسخه Sharepoint Portal Server 2001 ارائه شد که ابزاری بود برای اتصال سایتهای ایجاد شده در Team Services.

دو سال بعد در ماه ژوئن سال ۲۰۰۳ مایکروسافت نسخه ای تازه از محصول Sharepoint را با نام Windows Sharepoint Services 2.0 ارائه نمود. این محصول بعنوان یک ابزار رایگان و بصورت یک قابلیت اضافه توسط Windows Server 2003 به کاربران عرضه شد. در ماه نوامبر سال ۲۰۰۳ نسخه پورتال این ابزار با نام Sharepoint Portal Server 2003 وارد بازار گردید. مایکروسافت در نگارش این ابزارها معماری جدیدی را پیش گرفت. این محصول به تدریج در میان متخصصان و برنامه نویسان جای گرفت و تبدیل به ابزاری محبوب برای ارائه راه حلهای سریع در سازمانها گردید. تا قبل از نوامبر ۲۰۰۶ شنیده ها از نسخه جدید Sharepoint حاکی از تحولی بزرگ بود. افرادی که در برنامه آزمون نسخه جدید این محصول حضور داشنتد در سایتهای مختلف خبر از وجود امکانات جدیدی می دادند که بسیاری از کاربران بی صبرانه در انتظار آنها بودند.

مایکروسافت محصول(WSS 3.0) Windows Sharepoint Services 3.0 را در ماه نوامبر ۲۰۰۶ ارئه نمود و در ژانویه ۲۰۰۷ نسخه پورتال آن با نام جدید(MOSS 2007) Microsoft Office Sharepoint Server 2007 وارد بازار شد.

 

تاریخچه sharepoint

 

تا سال 2014 پنج نسخه از این زیرساخت قدرتمند توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است و هر نسخه جدید از شیرپوینت، توانایی های بیشتری داشته و پاسخ کامل تری را به نیازمندی های کسب و کار در سازمان ها ارائه نموده است. روند توسعه و کارآمدی ابزارهای شیرپوینت و همچنین ارتباط و یکپارچگی آن با سایر نرم افزارها و زیرساخت ها ، دلیل اصلی انتخاب آن به عنوان یکی از زیرساخت های اصلی سازمان توسط مدیران موفق بوده است. طبق آمار ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت روزانه بیست هزار نفر به کاربران شیرپوینت اضافه می شود. تا کنون بیش از 100 میلیون کاربر در حال استفاده از شیرپوینت هستند.

در ادامه به بررسی نسخه های مختلف شیرپوینت می پردازم

درباره‌ رضا رحیمی

رضا رحیمی
در زندگی‌ام هیچ‌چیز را هیجان‌انگیزتر از آموختن نمی‌دانم . به xp , اسکرام ، تست ، برنامه نویسی ، تدریس ، تجارت های آنلاین و هر آنچه که به اینترنت مربوط می باشد علاقمندم. این سایت محل یادداشت های شخصی بنده می باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*